شنبه, 19 تیر 1395 ساعت 22:08

اخبار

خبر

 • آخرین مواضع نامزدها پیش‌از مناظره اول

  دنیای اقتصاد: چهار تن از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری روز پنج‌شنبه در چند برنامه رادیو و تلویزیونی دیدگاه‌های خود را در مورد مسائل مختلف مطرح کردند. ابتدا اسحاق جهانگیری در رادیو ایران و پس از آن، حسن روحانی عصر روز پنج‌شنبه در همین رادیو به طرح مسائل روز و برنامه‌های خود پرداختند. همچنین پنج‌شنبه شب مصطفی میرسلیم در شبکه 2 و محمدباقر قالیباف در شبکه یک در مورد برنامه‌های انتخاباتی خود با مردم سخن گفتند. چهارشنبه شب نیز، ابراهیم رئیسی و مصطفی هاشمی‌طبا به ترتیب در شبکه 2 و شبکه یک به ارائه برنامه‌های خود پرداختند. چکیده برنامه‌ها و سخنان این چهار نامزد انتخاباتی را در زیر می‌خوانید:

 • رئیسی و قالیباف؛ نامزد توامان جمنا

  دنیای اقتصاد:جبهه مردمی نیروهای انقلاب موسوم به جمنا سرانجام نامزد نهایی خود را برای حضور در رقابت انتخاباتی ریاست‌جمهوری دوازدهم معرفی کرد؛ این رونمایی اما نه از یک نامزد که با اعلام حضور توامان دو نامزد به‌عنوان نامزد نهایی جمنا در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت. موضوعی که نشان می‌دهد اصولگرایان بار دیگر در رسیدن به وحدت، توفیق نیافتند و در رونمایی از نامزد نهایی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، به یک‌بدعت دست زدند. جمنا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی یک هدف مشترک دارند و هر دو نامزد اصلی جبهه مردمی نیروهای انقلاب هستند. این جبهه با هدف ایجاد وحدت میان اصولگرایان و معرفی نامزد واحدی از سوی این طیف از اصولگرایان شکل گرفته بود.

 • پاسخ شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به انتقادها به لیست شوراها

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال برخی انتقادها به لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای شهر و روستا، روز پنج‌شنبه رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه عقلانیت مبتنی بر خرد جمعی و حفظ انسجام، رویکرد اصلاحات در انتخابات 29 اردیبهشت است، تاکید کرد: نباید اجازه دهیم هیچ‌گونه اختلاف ناشی از انتخاب افراد در لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای شوراهای شهر به انسجام جریان اصلاح‌طلب آسیب وارد کند. به گزارش «ایسنا» محمدرضا عارف در نشست رئیسان ستادهای استانی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: در تهران نزدیک به 200 نفر واجد شرایط حضور در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شورای شهر هستند. انتخاب 21 نفر از میان آنها کار بسیار دشواری است. شورای‌عالی سیاست‌گذاری به این نتیجه رسیده است که در تهران و مراکز استان‌ها به ارائه لیست‌های واحد بپردازد، اما در سایر شهرستان‌ها و بخش‌ها به این موضوع ورود نکند.

 • 5/ 2 برابر کردن درآمد ایران محال است

  ایلنا نوشت:احمد توکلی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در کانال تلگرام خود که در بخشی از آن به وعده محمدباقر قالیباف مبنی‌بر دو و نیم برابر کردن درآمد کشور اشاره کرد، نوشت: با وعده 5/ 2 برابر کردن درآمد ایرانیان آنچه در ابتدا به ذهن متبادر می‌شود، 5/ 2 برابر کردن تولید ناخالص داخلی است. یعنی اگر تولید ناخالص داخلی در پایان سال ۹۵ عدد ۱۰۰ فرض شود، تا پایان سال ۱۳۹۹ به ۲۵۰ می‌رسد. برای تحقق این وعده باید سالانه رشد متوسط ۲۶ درصدی اتفاق بیفتد. تا در پایان سال اول بشود ۱۲۶، سال دوم ۱۵۹، سال سوم ۲۰۰ و بالاخره در پایان سال چهارم و سال آخر دولت برسیم به ۲۵۲. نرخ رشد سالانه ۲۶ درصدی در عمل جزو محالات است. توکلی با بیان اینکه وعده‌هایی که نامزدها می‌دهند شاید چنین القا کند که رئیس‌جمهور هر وعده‌ای بدهد فقط اراده وی کافی است تا آن وعده تحقق یابد، گفت: نظام ما نظام حکومت فردی نیست تا مجلس در شکل قانون بودجه اعتباری برای امری پیش‌بینی نکند، رئیس‌جمهور حق ورود به آن را ندارد. مثلا فرض می‌کنیم قانون دولت را مکلف کرده باشد که برای بیکاران حقوق بیکاری در نظر بگیرد. آیا آقای قالیباف می‌تواند بگوید من به هر بیکار، تا تامین اشتغال، ماهانه ۲۵۰ هزار تومان می‌دهم؟ همین‌طور است وقتی آقای رئیسی وعده می‌دهد که یارانه اقشار مستضعف را ۲ یا ۳ برابر می‌کند و مسکن ارزان قیمت می‌سازد؛ ولی نمی‌گوید براساس کدام حکم قانونی این اهداف را تعقیب و منابع لازم را چگونه فراهم می‌کند. او همچنین درباره حسن روحانی نوشت: «آقای روحانی نباید از این امر غافل شود که شخصیتی دوحیثیتی دارد. رئیس‌جمهور در قدرت است و در عین حال نامزد انتخابات دوره بعدی ریاست‌جمهوری. اثر موضع‌گیری وی با موضع‌گیری دیگر نامزدها متفاوت است.»

 • ریشه حقوق‌های نجومی در دولت احمدی‌نژاد بود

  ایسنا:غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌قضائیه در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به ریشه حقوق‌های نجومی در پاسخ به سوالات آنان با بیان اینکه بخشی از حقوق‌های نجومی مربوط به سال‌های اخیر نیست و از سال‌های دور شروع شده است، گفت: در دوره آقای احمدی‌نژاد در صندوق توسعه ملی ایشان یک روز رای‌گیری کرد تا کل اختیارات هیات امنا را به مدیرعامل بدهد؛ در حالی که بنده و یک نفر از نمایندگان مجلس مخالف این کار بودیم، اما سایر افراد تحت‌تاثیر احمدی‌نژاد به این مصوبه رای دادند و آن را تصویب کردند که به مدیرعامل و هیات‌مدیره اختیاراتی داد که براساس آن اختیارات حقوق‌ها در آن به‌وجود آمد، این کار را که آقای احمدی‌نژاد کردند خلاف قانون و از پایه غلط بود.

 • مهار آتش‌سوزی در پاساژ مهستان

  دنیای اقتصاد:عصر دیروز، یک مرکز تجاری در اطراف میدان انقلاب، دچار حریق گسترده شد و دقایقی بعد، آتش مهار شد. خبرگزاری تسنیم درباره علت آتش‌سوزی اعلام کرد: جوشکاری توسط یکی از کسبه بازار مهستان و بی‌احتیاطی وی، علت بروز حریق بود.

 • سرویس پخش زنده اینستا فیلتر شد؟

  دنیای اقتصاد:برخی منابع خبری از فیلتر شدن سرویس Live (پخش زنده) اینستاگرام خبر می‌دهند. اینستاگرام هم اکنون یکی از پرکاربرترین شبکه‌های اجتماعی در ایران است اما روز گذشته و درست ساعاتی قبل از آغاز نخستین مناظره انتخاباتی خبر مربوط به فیلتر شدن سرویس در بسیاری از سایت‌ها و منابع خبری منتشر شد. برخی منابع علت مسدود شدن این سرویس را استفاده برخی کاندیداها از این سرویس در سخنرانی‌های انتخاباتی خود عنوان کرده‌اند.

 • در کدام دولت بنگاه‌های بیشتری تعطیل شد؟

  ایسنا:معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با اعلام تعداد طرح و واحدهای صنعتی متوقف به جا مانده از دولت نهم و دهم، از اعلام تعداد واحدهای متوقف طی دولت یازدهم در روزهای آینده خبر داد. فرشاد مقیمی در مورد تعداد واحد و طرح‌های صنعتی متوقف در سال ۱۳۹۲ و پس از آغاز به کار دولت یازدهم گفت: «زمانی که دولت با تغییر و تحول مواجه شد بیش از ۱۲ هزار طرح و واحد صنعتی در کل کشور متوقف بودکه از این تعداد بیش از ۶۸۰۰ واحد درون شهرک‌های صنعتی بودند.» طبق گفته مقیمی، در طرح بازفعال‌سازی این واحدها نزدیک به 3500 واحد به چرخه تولید بازگشتند.او در پاسخ به اینکه چه تعداد واحد صنعتی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم متوقف یا تعطیل شده‌اند، اعلام کرد: «قرار است به زودی این مساله استخراج شود و آن را طی روزهای آتی اعلام کنیم. هرچند براساس کشف و شهود باید اعلام کنم که تعداد واحدهای تعطیل در دولت یازدهم کمتر از دوره گذشته است، چرا که ما با حساسیت به بحث توقف یا تعطیلی واحدهای صنعتی نگاه کردیم و اگر واحدی در حال تعطیل شدن بود در طرح رونق تولید مدنظر قرار گرفت و به بازارهای محلی و جهانی صادراتی متصل شد.»

خواندن 287 دفعه

ثبت نظر

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تایید
logo-samandehi